Getsemani

 
Getsemani to Ogród Oliwny (dosłownie Gat Szemanin oznacza tłocznię oliwek). Ogród ten znajduje się w Jerozolimie w Dolinie Cedronu u stóp Góry Oliwnej . W tym ogrodzie wielokrotnie przebywał Jezus Chrystus. Święty Łukasz, relacjonując ostatni pobyt Jezusa w Jerozolimie, pisze, że Jezus w ciągu dnia nauczał w Świątyni, wieczorem zaś wychodził i noce spędzał na górze zwanej Oliwną. Święty Mateusz z kolei zanotował: Chrystus codziennie, ukończywszy nauczanie, wychodził z miasta, przekraczał potok Cedron i wchodził na zbocze Góry Oliwnej, by szukać gościny u swych przyjaciół w Betanii lub udawał się bliżej, do położonego u stóp góry ogrodu zwanego Getsemani. Możemy sobie wyobrazić ten ogród jako typową wschodnią posiadłość wiejską otoczoną murkiem ułożonym z kamieni, z drzewami oliwnymi i grotą przystosowaną do zanocowania, gdzie znajdowała się też tłocznia, od której cały ogród wziął nazwę.

W Getsemani rozegrały się wydarzenia poprzedzające śmierć Jezusa Chrystusa. Tam nasz Zbawiciel pogrążony w agonii prosił Ojca, aby ominęło go cierpienie wypowiadając znamienne słowa: Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech mnie ominie ten kielich; wszakże nie jak Ja chcę, lecz jak Ty. W Getsemani Judasz wydał Jezusa wysłanej przez kapłanów kohorcie. Stamtąd związanego Jezusa poprowadzono doliną Cedronu przed oblicze Sanhedrynu.

Ogród Oliwny Getsemani do dzisiaj rozbrzmiewa pieśnią tamtego dramtau. Nuty cierpienia i niezrozumienia przeplatają się z wiarą i zaufaniem. Te stany pojawiają się w naszym życiu. Duszpasterstwo Akademickie Getsemani pragnie wszystkie jego wymiary prześwietlać blaskiem Dobrej Nowiny.

Serdecznie zapraszamy na spotkania.